Self leveling ( kendiliğinden tesviye alan şap ) halk arasında tesviye şapı, akıllı şap, civalı şap olarakta tabir edilen çimento esaslı bir düzeltme malzemesidir. Üstün akış özelliğine sahip polimer modifiye çimentodur. Daha çok ince uygulamalarda kullanıldığı için zemine yapışma özelliği oldukça yüksektir. Kendiliğinden yayılma ve tesviye alma özelliği sayesinde hatalı yüzeyler oluşma riskini en aza indirir. Daha çok iç mekanlarda kullanılmak için tasarlanmış olup, uygulama yapıldıktan ve ürün nemini attıktan sonra üzerine kaplanacak malzeme uzun süre bekletilmeden kaplanmalıdır.

Kullanıldığı alanlar:

Pvc zemin kaplama

Kauçuk zemin kaplama

Linoleum zemin kaplama

Halı zemin kaplama

Epoksi zemin kaplama

Sportif kaplama, laminat ve lamine parke kaplama

Fayans, seramik, granit, mermer kaplama vb.

Zeminlerin zemindeki pürüzlerini gidermek için kullanılması gereken bir üründür. Özellikle pvc, kauçuk, linoleum, halı ve epoksi gibi zemin kaplamalar oldukça düzgün bir yüzeye ihtiyaç duymaktadır. Zemine kaplanacak bu ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun kesinlikle tesviye şapı kullanılmalıdır. Kullanılmadığı taktirde zeminde çıplak gözle görmekte zorlandığımız pürüzler kaplama malzemesinin yüzeyine gözle net görülür şekilde yansıyacaktır ve malzemenin çok daha kısa sürede deformasyonuna sebep olacaktır. Bu yüzden yüzeyin düzgün görünmesinde akıllı şapın önemi büyüktür. Tabi ki bu uygulamanın yapılmasında  işinin ehli kişiler olması da oldukça önemlidir.

Self leveling de aranması gereken en önemli özellikler :

Burda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kesinlikle ürünün çimento esaslı olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Son zamanlarda maliyeti düşük olduğu için alçı ve kireçtaşı esaslı ürünler kullanılmakta bu ürünler pvc zemin kaplama ve diğer zemin kaplama ürünleri için oldukça risk  taşımaktadır. Sizde takdir edersiniz ki alçı suda kolayca çözülebilen bir üründür. Zemin kaplama yaptığımız alanlar ilerde neme veya suya maruz kalırsa alttaki alçı esaslı ürün kolayca çözülür. Büyük paralar ve emekler harcayarak zemine kapladığımız ürünler alçı esaslı ürünler yüzünden kısa süre içinde kullanılamaz duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Uygulama yapacağımız kalınlığa uygun olması.

Basınç mukavemeti  (N /mm2 ) > 25

Eğilme mukavemeti  (N /mm2 ) > 7

Yapışma mukavemeti  (N /mm2 ) > 1.5

Hidrolik basınç özelliğine sahip olması