Self Leveling şap bir diğer adıyla Kendinden Yayılan Şap uygulamasına geçilmeden önce zemin çok iyi bir şekilde süpürülerek (mümkünse elektrikli vakumlarla değilse fırça ile) zemindeki tüm toz, kir, yağ ve pislikler temizlenir. Yüzeyde gevşek veya çatlak varsa kırılmalı, kazımalı, temizlenmeli bu esnada oluşan boşluğun kalınlığına göre ince veya kalın tip tamir harcı kullanılarak gerekli tamirat yapılır. Akabinde  fırça ile , sarfiyatı m²’ye min. 150-200gr olması koşuluyla su katılmadan ve zeminde hiç boşluk kalmayacak şekilde sürülmelidir.

Tesviye şapının kullanım miktarı : 1 m2 alan için 1 mm kalınlıkta 1,5 kg self leveling şap kullanılır. Karışım hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu öncelikle her bir sefer karışımı hazırlarken su oranını karıştırmamak için ölçekli kaplar kullanılmalıdır.6- 6,5 litre temiz su önce kova içerisine konulmalı akabinde kendiliğinden yayılan şap yavaşça suya katılmalıdır. Sağlam bir mikserle homojen hale gelene kadar en az 3 dk boyunca karıştırılır. Bu karışımdan sonra tesviye şapımız kullanılmaya hazırdır. Karışım zemine döküldükten sonra her nekadar kendiliğinden yayılan şap özelliğinde olsa da dökülen malzemeyi usta düz malayla yaymadığı sürece self leveling şap kendi kendine yayılarak kotunu asla bulmaz. Dolayısıyla  dökülen malzeme homojen halde tüm zemine yayılacak şekilde usta tarafından yayılmalıdır. İçinde hava kabarcığı kalmasını önlemek ve şapın zemine aynı kalınlıkta yayılmasını sağlamak için kirpi rulo kullanmak önemlidir.

Uygulama tamlandıktan sonra ürünün kendi içerisinde doğal haliyle kürleşmesi için, uygulamanın yapıldığı alanda kapı ve pencerelerin kapatılması kendiliğinden yayılan şapın cereyana maruz kalmaması önlememiz gerekmektedir. En az  24 saat boyunca hiç kimse yapılan uygulamanın üzerine kesinlikle çıkmamalıdır. Piyasadaki Akıllı Şapların geneli 24 saat sonra üzerinde yürünebilir hale gelecek kadar uygun mukavemete erişmektedir. Daha sonra ise üzerine kaplama yapacağımız malzemenin kabul edeceği nem oranını yakalayana kadar bekletilmelidir. Nem atma süreci tamamlanmadan kesinlikle hiçbir kaplama yapılmamalıdır. Akıllı şapın nemini atma süreci uygulama yaptığımız bölgenin, ilin ve hatta ortamın nemine göre uzayıp kısalabilmektedir. Yine piyasada bulunan civalı şapların nemini atma süreleri yaz aylarında 36 saat ortalamalarındadır.