Marmoleum veya Linolyum nedir ?

Marmoleum bir diğer adıyla Linolyum yaklaşık 150 yıllık bir  geçmişe sahip; içeriğinde bulunan keten tohumu yağı, reçine, odun talaşı, kireç taşı ve tamamen doğal pigmentlerden oluşan ve plastikleştirici içermeyen yapısıyla doğal olarak bakteriyostatik özelliğe sahip ve bu yönüyle insan sağlığına en uyumlu iç mekan zemin kaplamalarından biridir. %97 oranında doğal zemin kaplama malzemesidir. Linolyumun renklendirilmesi yine doğadan, bitkilerden elde edilen renk pigmentleriyle 300 farklı renk seçeneği sunmaktadır. Bu doğal zemin kaplama malzemesi uygulanmasının ardından zaman içerisinde havayla oluşan etkileşiminden dolayı giderek sertleşmektedir.

Forbo Marmoleum

Dünyanın en büyük linolyum zemin kaplama malzemesi üreticisi olan Forbo, üretimini yaptığı linolyuma kendi tescilli markası olan Marmoleum’u vermiştir. Marmoleum ve Linolyum’u farklı iki malzeme olarak değerlendirse de aslında ikisi de aynı ürünü ifade etmek için kullanılan farklı terimlerdir. Bu nedendendir ki Forbo Türkiye pazarında marmoleum üreticisi olarak bilinmektedir.
Marmoleumun %97 doğal malzemelerden üretiliyor olması, geniş renk ve desen seçenekleri, dayanıklı anti bakteriyel ve sağlam bir malzeme olması gibi farklı nedenlerden dolayı her geçen gün mimarların tercih ettiği bir ürün haline geldimiştir.

Marmoleum ticari tip bir zemin kaplama malzemesi olduğu için, yoğun yaya trafiğine dayanıklıdır. Genel kullanıma açık kamusal iç mekanlarda (okul, hastane, idari bina, iş merkezi, müzeler, spor salonları, hava alanları) tercih edilmektedir.

Hikaye 1860’a kadar uzanıyor ve İngiliz Frederick Walton tarafından tesadüfi bir keşifle başlıyor. İlk linolyum üretimi için, keten tohumu yağı ham maddeydi, bu nedenle “linoleum” adı vardı: keten = linum ve yağ = oleum.

Mantar unu ve jüt kumaşı üretimde önemli olan diğer iki ham maddedir.

Elastik linolyumun uygunluğunun hızlı bir şekilde zemin kaplaması olduğu kanıtlanmıştır ve malzeme, yüksek kaliteli mobilya ve duvar kağıdı üretimi için de önem kazanmıştır.

İtalyan Narni topluluğunda Tarkett Linolyum, 1898’den beri orijinal tariflerle yapıldı ve her zamankinden daha fazla talep görüyor.

Üreticiler, 20. yüzyılın ortalarında rakip PVC ürünleri ile şiddetli rekabetle yüzleşmek zorunda kalsalar da, linolyum sağlamlığı, tasarımı ve sürdürülebilirliği ile tanınır.

Marmoleum’un Özellikleri

 • Forbo patentli çift koruyucu katmandan oluşan benzersiz Topshield yüzey sayesinde uygulanması ve kullanıma açılmasından itibaren uzun yıllar cila gerektirmiyor.
 • Topshield koruma kürü, kir ve çizilmelere karşı üstün dayanım göstermektedir.
 • Uygun maliyetli bakım ve temizlik imkanı sağlar
 • %100 doğal ham maddelerden üretiliyor.
 • Zengin renk ve desen çeşidiyle her türlü konsepte kendine kolaylıkla yer bulabiliyor.

Satış ve Uygulama

Dünyanın en büyük linolyum üreticileri olan Forbo ve Tarkett‘in ürünlerinin temini ve uygulaması Yapıtaşı Zemin  tarafından da yapılmakta olup; Yapıtaşı Zemin  yılların tecrübesi ile siz değerli iş ortaklarımıza gerekli ürün ve uygulama desteği vermektedir.

DOĞRU ZEMİNLERE DOĞRU ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ.

 

Marmoleum uygulama alanları

 • Alışveriş Merkezleri
 • Ofis Binaları
 • Müzeler
 • Kafeteryalar
 • Kongre Merkezleri
 • Hastaneler
 • Hava alanları
 • Okullar gibi birçok  iç mekan zemin kaplamalarında tercih edilmektedir.