Terazzo Zemin Kaplama Sistemleri

Terrazzo Nedir? Ve terazzonun tarihi.

Terrazzo’nun tarihi geçmişini kısaca değinmek gerekirse. 1500 yıllık bir tarihe dayanan Terrazzo, 16. yüzyılda İtalyan mermer ustaları tarafından ilk kez Venedik’te uygulanmaya başlamış ve düşük maliyetli bir zemin kaplama malzemesi olarak ortaya çıkmıştır. Kelimenin tam anlamıyla İtalyanca ‘da “teras” anlamına gelen terrazzonun ilk kullanılmaya başlaması; işçilerin yaşam alanlarını çevreleyen terasları yüzeylendirmek için mermer atıklarını değerlendirmeye başlamaları ile birlikte dekoratif yüzeyler elde etmiş ve böylece İtalyan işçilerinin bulmuş oldukları  bu geri dönüşüm yöntemi günümüye kadar  kullanılagelmiştir. Terrazzo Tarihte  bilinen en eski çevreci malzemelerden biridir. Terrazzo, geniş uygulama alanları ile günümüzde de tercih edilmeye başlamış ve zeminlerde yarattığı şık, parlaklık ve estetik görünümüyle mimarlar tarafından birçok alanda kullanılmaktadır.

Terrazzo nedir sorumuzu açıklamaya devam edecek olursak; Klasik terrazzo, agrega adı verilen mermer parçaları ve matris adı verilen çimentolu bir bağlayıcı madde karışımıdır. Esnek ve iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Terrazzo  uygulaması içersinde kullanılan agregalar mermer ,bazalt ,granit ,ayna ,renkli cam ,midye kabukları ve çeşitli agregalar ile sağlam maddelerin bulunduğu karışımın reçine esaslı  bağlayıcı ile karıştırılarak yerinde dökme uygulamasıdır. Terrazzo yerinde  döküm aşamasından sonra özel silim makineleri ile canlı  muazzam bir sonuç elde edilir. Terrazzo  hijyeniktir. Terrazzo  görselliği vardır.  Günümüzde kullandığımız birçok malzeme oda sıcaklığında buharlaşan uçucu  kimyasal bileşik (voc ) içermektedir. Fakat Terrazzonun bileşiminde bu uçucu maddelere rastlanmamakla beraber terrazzo aynı zamanda mikrobiyolojik  canlıların bakterilerin oluşmasını da engellediğinden hijyenin ön planda olduğu birçok projede de tercih edilmektedir.  21. Yy başlarında yaşanan teknolojik gelişmeler ve elektrikli mikser aletlerin kullanılmasının yaygınlaşması ile uygulama aşaması kolaylaşmıştır. Böylece hemen hemen tüm zemin kaplamalarında tercih edilen terrazzo kaplamalar, optimum dayanıklılık, görüntü estetiği ve düşük bakım maliyeti ile çevre dostu bir zemin kaplama malzemesi olarak hayatımıza girmiştir.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok Avrupa devletinde; özellikle hastanelerde kullanılması zorunlu tutulan terrazzo ürünlerin, anti-bakteriyel özelliğinden dolayı insan sağlığını tehdit eden salgınların yayılmasını önleyici etkisi olduğu da ispatlanmıştır.

Yüzyıllardır iç mekân zemin kaplamalarında tercih edilen terrazzo, uzun ömürlü, dekoratif ve çok hızlı uygulanabilir olması nedeniyle doğa dostu bir yapı malzemesi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bununla birlikte sunduğu sınırsız renk ve desen seçeneğiyle de ön plana çıkan terrazzo kaplama malzemeleri, sıra dışı tasarımlar ve hayranlık uyandıran desenleriyle mimarların en gözde yapı malzemeleri arasında kendine yer edinmiştir.

.

Terazzo uygulama alanları

Terazzo hem İç hem de  dış mekân kaplamlarında güvenle kullanıla bilinir.

  • Alışveriş Merkezleri
  • Ofis Binaları
  • Müzeler
  • Kafeteryalar
  • Kongre Merkezleri
  • Hastaneler
  • Havaalanları
  • Okullar gibi birçok mekânın iç ve dış zemin kaplamalarında tercih edilmektedir.