Terrazo Nedir?

Karo Halı

Hızlı kuruyan Self Leveling

Hızlı kuruyan self leveling bir diğer adıyla hızlı kuruyan tesviye şapı, çok hızlı priz alan ve çok hızlı bir şekilde kuruyup nemini atan bir üründür. Sentetik katkılarla güçlendirilmiş, düşük emisyonlu, iç mekanlarda her türlü alt zemin için uygun çimento bazlı hızlı kuruyan şaptır.
En önemli kullanım amaçlarından bazıları : normal şaplara oranla çok hızlı kuruyan şap olması zamandan tasarruf etmek isteyenlerin tercihlerinde olmazsa olmazdır. Çünkü hızlı kuruyan akıllı şap sadece hızlı kuruma değil aynı zamanda içindeki nemini de hızlı atan bir üründür. Yaklaşık 90-120 dk arasında kuruyarak çok yüksek basınç dayanımına ulaşır ve üzerine kaplama malzemesi uygulamasına imkan verir.
Hızlı kuruyan tesviye şapı nasıl uygulanır
Hızlı priz alan şapta normal şaplar gibi uygulama şekli ve uygulama hazırlığı aynı standartlardadır uygulamaya geçilmeden önce zemin çok iyi bir şekilde süpürülerek zemindeki tüm toz, kir, yağ ve pislikler temizlenir. Yüzeyde gevşek veya çatlak varsa kırılmalı, kazımalı, temizlenmeli bu esnada oluşan boşluğun kalınlığına göre ince veya kalın tip tamir harcı kullanılarak gerekli tamirat yapılır. Akabinde fırça ile sarfiyatı m²’ye min. 150-200gr olması koşuluyla su katılmadan ve zeminde hiç boşluk kalmayacak şekilde sürülmelidir.

Erken kuruyan self levelingin kullanım miktarı: 1 m2 alan için 1 mm kalınlıkta 1,5 kg hızlı self leveling şap kullanılır. Karışım hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu öncelikle her bir sefer karışımı hazırlarken su oranını karıştırmamak için ölçekli kaplar kullanılmalıdır.6- 6,5 litre temiz su önce kova içerisine konulmalı akabinde kendiliğinden yayılan hızlı kuruyan şap yavaşça suya katılmalıdır. Sağlam bir mikserle homojen hale gelene kadar en az 3 dk boyunca karıştırılır. Bu karışımdan sonra tesviye şapımız kullanılmaya hazırdır. Karışım zemine döküldükten sonra her nekadar kendiliğinden yayılan şap özelliğinde olsa da dökülen malzemeyi usta düz malayla yaymadığı sürece hızlı priz alanself leveling şap kendi kendine yayılarak kotunu asla bulmaz. Dolayısıyla dökülen malzeme homojen halde tüm zemine yayılacak şekilde usta tarafından yayılmalıdır. İçinde hava kabarcığı kalmasını önlemek ve şapın zemine aynı kalınlıkta yayılmasını sağlamak için kirpi rulo kullanmak önemlidir.
En az 1 saat boyunca hiç kimse yapılan uygulamanın üzerine kesinlikle çıkmamalıdır. Piyasadaki hızlı kuruyan civalı Şapların geneli 1 saat sonra üzerinde yürünebilir hale gelecek kadar uygun mukavemete erişmektedir. Daha sonra ise üzerine kaplama yapacağımız malzemenin kabul edeceği nem oranını yakalayana kadar bekletilmelidir. Nem atma süreci tamamlanmadan kesinlikle hiçbir kaplama yapılmamalıdır. Hızlı kuruyan şap özelliğine göre bazı ürünler 2 saatte, bazıları da 6 saat sonra içindeki nemi atarak kaplama yapmaya hazır hale gelebilmektedir

Self Leveling Nedir?

Self Leveling Nasıl Uygulanır?

Yükseltilmiş Döşeme Sistemi Nedir?

PVC Yer Döşemesi

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları